Буков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Буков
Центарот на градот
Центарот на градот
Грб на Буков
Буков is located in Германија
Буков
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Меркиш-Одерланд
Месна заед. Меркише Швајц
Градски единици 2
Градоначалник Петер-Александер Блок (ДХС)
Основни податоци
Површина 14,31 км2
Надм. височина 27−40 м
Население 1.474 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 103 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MOL
Пошт. бр. 15377
Повик. бр. 033433
Портал www.buckow-online.de
Местоположба на градот Буков во рамките на округот Меркиш-Одерланд
Карта
Координати 52°34′N 14°05′E / 52.567° СГШ; 14.083° ИГД / 52.567; 14.083Координати: 52°34′N 14°05′E / 52.567° СГШ; 14.083° ИГД / 52.567; 14.083

Буков (германски: Buckow) — град во округот Меркиш-Одерланд, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа на Шермицелското Езеро, 8 километри северозападно од Минхеберг и 45 километри источно од Берлин. Буков е административно седиште на општинската заедница Меркише Швајц и се наоѓа во средиште на истоимениот ридски масив, а од 1990 познат како Природен парк Меркише Швајц. Низ градот тече реката Штобер.

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Поврзано: Список на збратимени градови во Германија

Буков е збратимен со:

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]