Прејди на содржината

Рефелде

Координати: 52°31′12″N 13°55′45″E / 52.52000° СГШ; 13.92917° ИГД / 52.52000; 13.92917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рефелде
Црква во Рефелде
Црква во Рефелде
Црква во Рефелде
Грб на Рефелде
Рефелде во рамките на Германија
Рефелде
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Меркиш-Одерланд
Месна заед. Меркише Швајц
Месни единици 3
Градоначалник Луц Шварц (BGR)
Основни податоци
Површина 46,15 км2
Надм. височина 55 м
Население 5.221 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 113 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MOL
Пошт. бр. 15345
Повик. бр. 033435
Местоположба на Рефелде во рамките на округот Меркиш-Одерланд
Карта
Карта
Координати 52°31′12″N 13°55′45″E / 52.52000° СГШ; 13.92917° ИГД / 52.52000; 13.92917

Рефелде (германски: Rehfelde) — општина во округот Меркиш-Одерланд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)