Прејди на содржината

Прецел

Координати: 52°37′59″N 13°58′59″E / 52.63306° СГШ; 13.98306° ИГД / 52.63306; 13.98306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Прецел
Училиште кон Прецел
Училиште кон Прецел
Училиште кон Прецел
Прецел во рамките на Германија
Прецел
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Меркиш-Одерланд
Месна заед. Барним-Одербрух
Месни единици 4
Градоначалник Рудолф Шлотхауер
Основни податоци
Површина 85,53 км2
Надм. височина 90 м
Население 1.050 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 12 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MOL
Пошт. бр. 15345
Повик. бр. 033436
Местоположба на Прецел во рамките на округот Меркиш-Одерланд
Карта
Карта
Координати 52°37′59″N 13°58′59″E / 52.63306° СГШ; 13.98306° ИГД / 52.63306; 13.98306

Прецел (германски: Prötzel, полски: Przecień[2]) — општина во округот Меркиш-Одерланд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)
  2. S. Kozierowski, 1934. Atlas nazw geograficznych Słowiańszczyzny Zachodniej. Poznań: Nauka i Praca