Голцов (Меркиш-Одерланд)

Координати: 52°34′0″N 14°30′0″E / 52.56667° СГШ; 14.50000° ИГД / 52.56667; 14.50000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Голцов
Музеј на филмот во Голцов
Музеј на филмот во Голцов
Музеј на филмот во Голцов
Грб на Голцов
Голцов (Меркиш-Одерланд) во рамките на Германија
Голцов (Меркиш-Одерланд)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Меркиш-Одерланд
Месна заед. Голцов
Градоначалник Клаус-Дитер Леман (СлДП)
Основни податоци
Површина 17,21 км2
Надм. височина 10 м
Население 788 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 46 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MOL
Пошт. бр. 15328
Повик. бр. 033472
Местоположба на Голцов во рамките на округот Меркиш-Одерланд
Карта
Карта
Координати 52°34′0″N 14°30′0″E / 52.56667° СГШ; 14.50000° ИГД / 52.56667; 14.50000

Голцов (германски: Golzow) — општина во округот Меркиш-Одерланд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)