Нојлевин

Координати: 52°44′40″N 14°16′40″E / 52.74444° СГШ; 14.27778° ИГД / 52.74444; 14.27778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нојлевин
Нојлевин во рамките на Германија
Нојлевин
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Меркиш-Одерланд
Месна заед. Барним-Одербрух
Месни единици 3
Градоначалник Хорст Вилке (независен)
Основни податоци
Површина 40,76 км2
Надм. височина 5 м
Население 917 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MOL
Пошт. бр. 16259
Повик. бр. 033452
Местоположба на Нојлевин во рамките на округот Меркиш-Одерланд
Карта
Карта
Координати 52°44′40″N 14°16′40″E / 52.74444° СГШ; 14.27778° ИГД / 52.74444; 14.27778

Нојлевин (германски: Neulewin) — општина во округот Меркиш-Одерланд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)