Врицен

Координати: 52°43′0″N 14°07′59″E / 52.71667° СГШ; 14.13306° ИГД / 52.71667; 14.13306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Врицен
Црквата Св. Богородица во Врицен
Црквата Св. Богородица во Врицен
Црквата Св. Богородица во Врицен
Грб на Врицен
Врицен во рамките на Германија
Врицен
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Меркиш-Одерланд
Градски единици 4
Градоначалник Уве Зиберт (независен)
Основни податоци
Површина 94,54 км2
Надм. височина 10 м
Население 7.125 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 75 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MOL
Пошт. бр. 16269
Повик. бр. 033456
Портал www.wriezen.de
Местоположба на градот Врицен во рамките на округот Меркиш-Одерланд
Карта
Карта
Координати 52°43′0″N 14°07′59″E / 52.71667° СГШ; 14.13306° ИГД / 52.71667; 14.13306

Врицен (германски: Wriezen) — град во округот Меркиш-Одерланд, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа на 11 километри југоисточно од Бад Фрајенвалде.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)