Треплин

Координати: 52°23′29″N 14°23′52″E / 52.39139° СГШ; 14.39778° ИГД / 52.39139; 14.39778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Треплин
Црква во Треплин
Црква во Треплин
Црква во Треплин
Треплин во рамките на Германија
Треплин
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Меркиш-Одерланд
Месна заед. Лебус
Градоначалник Јоаким Кречман
Основни податоци
Површина 11,24 км2
Надм. височина 88 м
Население 377 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MOL
Пошт. бр. 15236
Повик. бр. 033602
Портал Општина Треплин
Местоположба на Треплин во рамките на округот Меркиш-Одерланд
Карта
Карта
Координати 52°23′29″N 14°23′52″E / 52.39139° СГШ; 14.39778° ИГД / 52.39139; 14.39778

Треплин (германски: Treplin) — општина во округот Меркиш-Одерланд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)