Фирлинден

Координати: 52°30′54″N 14°18′51″E / 52.51500° СГШ; 14.31417° ИГД / 52.51500; 14.31417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фирлинден
Парк во Фирлинден
Парк во Фирлинден
Парк во Фирлинден
Фирлинден во рамките на Германија
Фирлинден
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Меркиш-Одерланд
Месна заед. Зелов-Ланд
Месни единици 7
Градоначалник Дирк Илгенштајн (независен)
Основни податоци
Површина 69,45 км2
Надм. височина 46 м
Население 1.431 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 21 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MOL
Пошт. бр. 15306
Повик. бр. 03346
Портал www.vierlinden.org
Местоположба на Фирлинден во рамките на округот Меркиш-Одерланд
Карта
Карта
Координати 52°30′54″N 14°18′51″E / 52.51500° СГШ; 14.31417° ИГД / 52.51500; 14.31417

Фирлинден (германски: Vierlinden) — општина во округот Меркиш-Одерланд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)