Прејди на содржината

Меркиш-Одерланд

Координати: 52°38′N 14°8′E / 52.633° СГШ; 14.133° ИГД / 52.633; 14.133
Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Меркиш-Одерланд (округ))
Меркиш-Одерланд
округ
Знаме на Меркиш-ОдерландГрб на Меркиш-Одерланд
Карта
Земја Германија
ПокраинаБранденбург
СедиштеЗелов
Површина
 • Вкупна2.127,7 км2 (8,215 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно197.195
 • Густина9,3/км2 (24/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.MOL
Мреж. местоmaerkisch-oderland.de

Меркиш-Одерланд (германски: Märkisch-Oderland) — округ во источниот дел на сојузната покраина Бранденбург, Германија. Соседни окрузи се (од север надесно) округот Барним, државата Полска, слободниот град Франкфурт на Одра, округот Одра-Шпре и сојузната покраина Берлин. Административното седиште на округот е во Зелов, додека најголем град е Штраусберг.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот се протега од Берлин до реката Одра и полската граница на исток. Вклучува мочуришна областа долж Одра позната како Одербрух („Oderbruch“), околу 60 километри во должина и 17 километри во ширина. Одербрух била првично исушена и населена во 18 век. Остатокот на округот е главно земјоделски.

Историја[уреди | уреди извор]

Округот потекнува од округот Лебус и Обербарним, кои биле создадени во 1816. Округот Лебус потекнува од Ланд Лебус (Land Lebus), област околу градот Лебус. Во 1863 Зелов станал седиште на окружната администрација на Лебус, а во 1950 округот бил преименуван во Зелов (Kreis Seelow). Во 1952 окрузите биле поделени на три дела, Бад Фрајенвалде, Зелов и Штраусберг. Во 1993, трите дела биле споени за да го создадат моменталниот округ - новото име се однесува на земјата од Северната марка на реката Одра.

Грб[уреди | уреди извор]

Грбот го покажува орелот на Бранденбург во горната половина. Долната половина исто така покажува грб на поранешниот грб Обербарним. Во долната половина се наоѓаат две куки и ѕвезда, преземени од грбот на поранешниот округ Зелов. Брановитата линија ја покажува реката Одра.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Слободни градови Општински заедници
 1. Алтландсберг
 2. Бад Фрајенвалде
 3. Минхеберг
 4. Зелов
 5. Штраусберг
 6. Врицен

Слободни општини

 1. Фредерсдорф-Фогелсдорф
 2. Хопегартен
 3. Лечин
 4. Нојенхаген кај Берлин
 5. Петерсхаген-Егерсдорф
 6. Ридерсдорф кај Берлин

1. Барним-Одербрух
[седиште: Врицен]

 1. Блисдорф
 2. Нојлевин
 3. Нојтребин
 4. Одерауе
 5. Прецел
 6. Рајхенов-Меглин

2. Фалкенберг-Хее

 1. Бајерсдорф-Фројденберг
 2. Фалкенберг1
 3. Хекелберг-Брунов
 4. Хеенланд

3. Голцов

 1. Алт Тухебанд
 2. Блајен-Геншмар
 3. Голцов1
 4. Кистринер Форланд
 5. Цехин

4. Лебус

 1. Лебус1, 2
 2. Поделциг
 3. Рајтвајн
 4. Треплин
 5. Цешдорф

5. Меркише Швајц

 1. Буков1, 2
 2. Гарцау-Гарцин
 3. Обербарним
 4. Рефелде
 5. Валдзиферсдорф

6. Нојхарденберг

 1. Гузов-Платков
 2. Меркише Хее
 3. Нојхарденберг1

7. Зелов-Ланд
[седиште: Зелов]

 1. Фалкенхаген
 2. Фихтенхее
 3. Лицен
 4. Линдендорф
 5. Фирлинден
1седиште на општинската заедница;2град

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

52°38′N 14°8′E / 52.633° СГШ; 14.133° ИГД / 52.633; 14.133