Бад Фрајенвалде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бад Фрајенвалде
Градско собрание
Градско собрание
Градско собрание
Грб на Бад Фрајенвалде
Бад Фрајенвалде во рамките на Германија
Бад Фрајенвалде
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Меркиш-Одерланд
Градски единици 7
Градоначалник Ралф Леман (независен)
Основни податоци
Површина 131,73 км2
Надм. височина 10−158 м
Население 12.286 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 93 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MOL, порано FRW
Пошт. бр. 16259
Повик. бр. 03344
Местоположба на градот Бад Фрајенвалде во рамките на округот Меркиш-Одерланд
Карта
Карта
Координати 52°47′8″N 14°01′57″E / 52.78556° СГШ; 14.03250° ИГД / 52.78556; 14.03250Координати: 52°47′8″N 14°01′57″E / 52.78556° СГШ; 14.03250° ИГД / 52.78556; 14.03250

Бад Фрајенвалде (германски: Bad Freienwalde, полски: Tarnowica) — бањски град во округот Меркиш-Одерланд, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа на стариот тек на реката Одра на северозападниот крај од басенот Одербрух, 15 километри источно од Еберсвалде и 50 километри североисточно од Берлин, близу границата со Полска. Во градот влегуваат селата Алтранфт, Алтглицен, Бралиц, Хоензатен, Хоенвуцен, Нојенхаген и Шифмиле.

Историја[уреди | уреди извор]

Црква во Алтранфт
Капела во Бралиц

Фрајенвалде бил првпат споменат во декрет од 1316 и се појавил како град во 1364. Минерален извор бил откриен во 1685, именуван Kurfürstenquelle („извор на изборниот кнез“) по изборниот кнез Фридрих Вилхелм Први. Малата неокласична палата Фрајенвалде била изградена во 1799 според плановите на Давид Жили како летна резиденција на Фредерика Луиза, вдовица на кралот Фридрих Вилхелм Втори. Нејзиниот парк бил проектиран од Петер Јозеф Лене во 1822. Индустријалецот Валтер Ратенау ја купил палатата во 1909.

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Бад Фрајенвалде е збратимен со:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)