Хеенланд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хеенланд
Црква во Лојенберг
Црква во Лојенберг
Хеенланд is located in Германија
Хеенланд
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Меркиш-Одерланд
Месна заед. Фалкенберг-Хее
Градоначалник Инголф Шмит
Основни податоци
Површина 53,83 км2
Надм. височина 115 м
Население 1.007 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MOL
Пошт. бр. 16259
Повик. бр. 033454
Местоположба на Хеенланд во рамките на округот Меркиш-Одерланд
Карта
Координати 52°42′0″N 13°52′59″E / 52.70000° СГШ; 13.88306° ИГД / 52.70000; 13.88306Координати: 52°42′0″N 13°52′59″E / 52.70000° СГШ; 13.88306° ИГД / 52.70000; 13.88306

Хеенланд (германски: Höhenland) — општина во округот Меркиш-Одерланд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2019. (германски)