Цешдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цешдорф
Црква во Цешдорф
Црква во Цешдорф
Грб на Цешдорф
Цешдорф is located in Германија
Цешдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Меркиш-Одерланд
Месна заед. Лебус
Месни единици 3
Градоначалник Маргот Франке (СДП)
Основни податоци
Површина 40,32 км2
Надм. височина 54 м
Население 1.236 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MOL
Пошт. бр. 15326
Повик. бр. 033602, 033470, 033602
Портал Општина Цешдорф
Местоположба на Цешдорф во рамките на округот Меркиш-Одерланд
Карта
Координати 52°25′41″N 14°26′39″E / 52.42806° СГШ; 14.44417° ИГД / 52.42806; 14.44417Координати: 52°25′41″N 14°26′39″E / 52.42806° СГШ; 14.44417° ИГД / 52.42806; 14.44417

Цешдорф (германски: Zeschdorf) — општина во округот Меркиш-Одерланд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)