Прејди на содржината

Хоенвуцен

Координати: 52°51′N 14°07′E / 52.850° СГШ; 14.117° ИГД / 52.850; 14.117
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хоенвуцен и Ошонув Долни преку реката Одра по која оди државната граница.

Хоенвуцен (германски: Hohenwutzen) — село во сојузната покраина Бранденбург во Германија, сместено крај реката Одра. Од 2003 г. Хоенвуцен е дел од Бад Фрајенвалде. Тоа е едно од неколкуте села во историскта област Нојмарк кои останале во Германија по територијалните одземања во 1945 г. Во 2011 г. населението броело 750 жители.[1]

На ова место има граничен премин, кој лежи на патот од Бад Фрајенвалде, Германија за Хојна, Полска (порано германски град со име Кенигсберг во Нојмарк). Соседното полско село се нарекува Ошинув Долни кое, кога било дел од Германија, се нарекувало „Нидервуцен“ (Niederwutzen, Горен Вуцен) — пандан на Хоенвуцен (Горен Вуцен). Името Ошинув Долни село е преведеница на старото германско име Нидервуцен.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]


52°51′N 14°07′E / 52.850° СГШ; 14.117° ИГД / 52.850; 14.117