Рајхенов-Меглин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рајхенов-Меглин
Црква во Меглин
Црква во Меглин
Црква во Меглин
Рајхенов-Меглин во рамките на Германија
Рајхенов-Меглин
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Меркиш-Одерланд
Месна заед. Барним-Одербрух
Месни единици 2
Градоначалник Волф-Дитер Хикштајн (независен)
Основни податоци
Површина 22,76 км2
Надм. височина 61 м
Население 559 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MOL
Пошт. бр. 15345
Повик. бр. 033437, 033456
Местоположба на Рајхенов-Меглин во рамките на округот Меркиш-Одерланд
Карта
Карта
Координати 52°40′0″N 14°05′59″E / 52.66667° СГШ; 14.09972° ИГД / 52.66667; 14.09972Координати: 52°40′0″N 14°05′59″E / 52.66667° СГШ; 14.09972° ИГД / 52.66667; 14.09972

Рајхенов-Меглин (германски: Reichenow-Möglin) — општина во округот Меркиш-Одерланд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)