Обербарним

Координати: 52°35′38″N 14°2′8″E / 52.59389° СГШ; 14.03556° ИГД / 52.59389; 14.03556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Обербарним
Црква во Обербарним
Црква во Обербарним
Црква во Обербарним
Обербарним во рамките на Германија
Обербарним
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Меркиш-Одерланд
Месна заед. Меркише Швајц
Градоначалник Лотар Арнт
Основни податоци
Површина 52,57 км2
Надм. височина 95 м
Население 1.779 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MOL
Пошт. бр. 15377, 15345
Повик. бр. 033433, 03341, 033436, 033437
Местоположба на Обербарним во рамките на округот Меркиш-Одерланд
Карта
Карта
Координати 52°35′38″N 14°2′8″E / 52.59389° СГШ; 14.03556° ИГД / 52.59389; 14.03556

Обербарним (германски: Oberbarnim) — општина во округот Меркиш-Одерланд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)