Блајен-Геншмар

Координати: 52°34′59″N 14°34′59″E / 52.58306° СГШ; 14.58306° ИГД / 52.58306; 14.58306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Блајен-Геншмар
Авионски поглед кон Геншмар
Авионски поглед кон Геншмар
Авионски поглед кон Геншмар
Блајен-Геншмар во рамките на Германија
Блајен-Геншмар
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Меркиш-Одерланд
Месна заед. Голцов
Месни единици 2
Градоначалник Хајнц Вилке
Основни податоци
Површина 29,73 км2
Надм. височина 10 м
Население 446 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 15 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MOL
Пошт. бр. 15328
Повик. бр. 033472
Портал www.genschmar.de
Местоположба на Блајен-Геншмар во рамките на округот Меркиш-Одерланд
Карта
Карта
Координати 52°34′59″N 14°34′59″E / 52.58306° СГШ; 14.58306° ИГД / 52.58306; 14.58306

Блајен-Геншмар (германски: Bleyen-Genschmar) — општина во округот Меркиш-Одерланд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)