Нојтребин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нојтребин
Споменик во паркот на Нојтребин
Споменик во паркот на Нојтребин
Грб на Нојтребин
Нојтребин is located in Германија
Нојтребин
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Меркиш-Одерланд
Месна заед. Барним-Одербрух
Месни единици 3
Градоначалник Хансјоаким Хенке
Основни податоци
Површина 36,63 км2
Надм. височина 4 м
Население 1.379 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MOL
Пошт. бр. 15320
Повик. бр. 033474
Портал www.neutrebbin.de
Местоположба на Нојтребин во рамките на округот Меркиш-Одерланд
Карта
Координати 52°39′48″N 14°13′39″E / 52.66333° СГШ; 14.22750° ИГД / 52.66333; 14.22750Координати: 52°39′48″N 14°13′39″E / 52.66333° СГШ; 14.22750° ИГД / 52.66333; 14.22750

Нојтребин (германски: Neutrebbin) — општина во округот Меркиш-Одерланд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)