Прејди на содржината

Гузов-Платков

Координати: 52°34′0″N 14°20′59″E / 52.56667° СГШ; 14.34972° ИГД / 52.56667; 14.34972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гузов-Платков
Училиште во Гузов-Платков
Училиште во Гузов-Платков
Училиште во Гузов-Платков
Грб на Гузов-Платков
Гузов-Платков во рамките на Германија
Гузов-Платков
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Меркиш-Одерланд
Месна заед. Нојхарденберг
Градоначалник Карлхајнц Клајн (независен)
Основни податоци
Површина 37,88 км2
Надм. височина 12 м
Население 1.342 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MOL
Пошт. бр. 15306
Повик. бр. 03346
Местоположба на Гузов-Платков во рамките на округот Меркиш-Одерланд
Карта
Карта
Координати 52°34′0″N 14°20′59″E / 52.56667° СГШ; 14.34972° ИГД / 52.56667; 14.34972

Гузов-Платков (германски: Gusow-Platkow) — општина во округот Меркиш-Одерланд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)