Нојхарденберг (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Нојхарденберг (германски: Neuhardenberg) — општинска заедница во округот Меркиш-Одерланд, во Бранденбург, Германија. Нејзиното седиште е во Нојхарденберг.

Општинската заедница Нојхарденберг се состои од следниве општини:

  1. Гузов-Платков
  2. Меркише Хее
  3. Нојхарденберг

Координати: 52°36′00″ N; 14°15′00″ E / 52.600° СГШ; 14.250° ИГД / 52.600; 14.250