Бриц-Хорин-Одерберг

Координати: 52°54′00″N 13°52′01″E / 52.900° СГШ; 13.867° ИГД / 52.900; 13.867
Од Википедија — слободната енциклопедија
Административна зграда во Бриц

Бриц-Хорин-Одерберг (германски: Britz-Chorin-Oderberg) — општинска заедница во округот Барним, во Бранденбург, Германија. Нејзиното седиште е во Бриц. Била создадена на 1 јануари 2009 со спојување на поранешните општински заедници Бриц-Хорин и Одерберг.

Општинската заедница Бриц-Хорин-Одерберг се состои од следниве општини:

  1. Бриц
  2. Хорин
  3. Хоенфинов
  4. Липе
  5. Лунов-Штолценхаген
  6. Нидерфинов
  7. Одерберг
  8. Парштајнзе

52°54′00″N 13°52′01″E / 52.900° СГШ; 13.867° ИГД / 52.900; 13.867