Хорин

Координати: 52°54′0″N 13°52′0″E / 52.90000° СГШ; 13.86667° ИГД / 52.90000; 13.86667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хорин
Опатија Хорин
Опатија Хорин
Опатија Хорин
Хорин во рамките на Германија
Хорин
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Барним
Месна заед. Бриц-Хорин-Одерберг
Месни единици 7
Градоначалник Мартин Хорст (независен)
Основни податоци
Површина 121,62 км2
Надм. височина 55 м
Население 2.359 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BAR
Пошт. бр. 16230
Повик. бр. 033366
Портал www.britz-chorin.de
Местоположба на Хорин во рамките на округот Барним
Карта
Карта
Координати 52°54′0″N 13°52′0″E / 52.90000° СГШ; 13.86667° ИГД / 52.90000; 13.86667

Хорин (германски: Chorin) — општина во округот Барним, во Бранденбург, Германија. Најпозната е по нејзиниот манастир изграден во готски стил од тули во склоп на Опатијата Хорин и по тоа што се наоѓа во рамките на Биосферниот резерват Шорфхајде-Хорин.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)