Прејди на содржината

Одерберг

Координати: 52°52′0″N 14°03′0″E / 52.86667° СГШ; 14.05000° ИГД / 52.86667; 14.05000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Одерберг
Поранешното градско собрание
Поранешното градско собрание
Поранешното градско собрание
Грб на Одерберг
Одерберг во рамките на Германија
Одерберг
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Барним
Месна заед. Бриц-Хорин-Одерберг
Градоначалник Клаус Шуленбург (WG BB Oderberg)
Основни податоци
Површина 35,31 км2
Надм. височина 5 м
Население 2.134 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BAR
Пошт. бр. 16248
Повик. бр. 033369
Портал www.amt-oderberg.de
Местоположба на градот Одерберг во рамките на округот Барним
Карта
Карта
Координати 52°52′0″N 14°03′0″E / 52.86667° СГШ; 14.05000° ИГД / 52.86667; 14.05000

Одерберг (германски: Oderberg, полски: Odrzycko[2]) — град во округот Барним, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа на 16 километри источно од Еберсвалде и 27 километри југозападно од Швет.

Околу градот се наоѓаат многу езера, кои се остатоци од леденото доба. Областа нуди многу можности за рекреација на отворено, како велосипедизам, пешачење и едрење. Одерберг е близу реката Одра, додека на спротивната страна на реката се наоѓа Цедиња, Полска, (до 1945 Цеден, дел од Бранденбург.)

Црква во Нојендорф

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)
  2. S. Kozierowski, 1934. Atlas nazw geograficznych Słowiańszczyzny Zachodniej. Poznań: Nauka i Praca