Липе (Бранденбург)

Координати: 52°52′0″N 13°58′0″E / 52.86667° СГШ; 13.96667° ИГД / 52.86667; 13.96667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Липе (Бранденбург)
Авионски поглед кон Липе
Авионски поглед кон Липе
Авионски поглед кон Липе
Липе (Бранденбург) во рамките на Германија
Липе (Бранденбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Барним
Месна заед. Бриц-Хорин-Одерберг
Градоначалник Клаус Маршнер (Allianz für Liepe)
Основни податоци
Површина 10,76 км2
Надм. височина 10 м
Население 636 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BAR
Пошт. бр. 16248
Повик. бр. 033362
Портал www.liepe-barnim.de
Местоположба на Липе (Бранденбург) во рамките на округот Барним
Карта
Карта
Координати 52°52′0″N 13°58′0″E / 52.86667° СГШ; 13.96667° ИГД / 52.86667; 13.96667

Липе (германски: Liepe) — општина во округот Барним, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)