Панкетал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Панкетал
Административна зграда во Панкетал
Административна зграда во Панкетал
Грб на Панкетал
Панкетал is located in Германија
Панкетал
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Барним
Месни единици 2
Градоначалник Рајнер Форнел (СДП)
Основни податоци
Површина 25,84 км2
Надм. височина 60 м
Население 20.661 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 800 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BAR
Пошт. бр. 16341
Повик. бр. 030
Портал www.panketal.de
Местоположба на Панкетал во рамките на округот Барним
Карта
Координати 52°37′59″N 13°33′0″E / 52.63306° СГШ; 13.55000° ИГД / 52.63306; 13.55000Координати: 52°37′59″N 13°33′0″E / 52.63306° СГШ; 13.55000° ИГД / 52.63306; 13.55000

Панкетал (германски: Panketal) — општина во округот Барним, во Бранденбург, Германија. Се наоѓа на 15 километри североисточно од Берлин.

Панкетал бил основан во 2003 со спојување на општините Цеперник и Шванебек.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]