Прејди на содржината

Ридниц

Координати: 52°43′0″N 13°37′0″E / 52.71667° СГШ; 13.61667° ИГД / 52.71667; 13.61667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ридниц
Црква во Ридниц
Црква во Ридниц
Црква во Ридниц
Ридниц во рамките на Германија
Ридниц
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Барним
Месна заед. Бизентал-Барним
Градоначалник Хубертус Ритер
Основни податоци
Површина 13,79 км2
Надм. височина 61 м
Население 2.032 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 147 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BAR
Пошт. бр. 16321
Повик. бр. 03338
Местоположба на Ридниц во рамките на округот Барним
Карта
Карта
Координати 52°43′0″N 13°37′0″E / 52.71667° СГШ; 13.61667° ИГД / 52.71667; 13.61667

Ридниц (германски: Rüdnitz) — општина во округот Барним, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)