Бриц (Бранденбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бриц
Црква во Бриц
Црква во Бриц
Грб на Бриц
Бриц (Бранденбург) is located in Германија
Бриц (Бранденбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Барним
Месна заед. Бриц-Хорин-Одерберг
Градоначалник Андре Гузе (Wählergemeinschaft)
Основни податоци
Површина 15,35 км2
Надм. височина 55 м
Население 2.137 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 139 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BAR
Пошт. бр. 16230
Повик. бр. 03334
Портал www.britz-chorin.de
Местоположба на Бриц во рамките на округот Барним
Карта
Координати 52°53′N 13°48′E / 52.883° СГШ; 13.800° ИГД / 52.883; 13.800Координати: 52°53′N 13°48′E / 52.883° СГШ; 13.800° ИГД / 52.883; 13.800

Бриц (германски: Britz) — општина во округот Барним, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)