Лунов-Штолценхаген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лунов-Штолценхаген
Мост во Штолценхаген
Мост во Штолценхаген
Мост во Штолценхаген
Лунов-Штолценхаген во рамките на Германија
Лунов-Штолценхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Барним
Месна заед. Бриц-Хорин-Одерберг
Месни единици 2
Градоначалник Андреа фон Кизевски-Андерс (WG)
Основни податоци
Површина 33,69 км2
Надм. височина 3 м
Население 1.185 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BAR
Пошт. бр. 16248
Повик. бр. 033365
Портал www.amt-oderberg.de
Местоположба на Лунов-Штолценхаген во рамките на округот Барним
Карта
Карта
Координати 52°56′0″N 14°06′30″E / 52.93333° СГШ; 14.10833° ИГД / 52.93333; 14.10833Координати: 52°56′0″N 14°06′30″E / 52.93333° СГШ; 14.10833° ИГД / 52.93333; 14.10833

Лунов-Штолценхаген (германски: Lunow-Stolzenhagen) — општина во округот Барним, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)