Бизентал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бизентал
Старото градско собрание
Старото градско собрание
Грб на Бизентал
Бизентал is located in Германија
Бизентал
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Барним
Месна заед. Бизентал-Барним
Градски единици 2
Градоначалник Андре Штал (Левица)
Основни податоци
Површина 60,48 км2
Надм. височина 50 м
Население 6.029 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 100 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BAR
Пошт. бр. 16359
Повик. бр. 03337
Портал www.biesenthal.de
Местоположба на градот Бизентал во рамките на округот Барним
Карта
Координати 52°46′0″N 13°37′59″E / 52.76667° СГШ; 13.63306° ИГД / 52.76667; 13.63306Координати: 52°46′0″N 13°37′59″E / 52.76667° СГШ; 13.63306° ИГД / 52.76667; 13.63306

Бизентал (германски: Biesenthal) — град во округот Барним, во Бранденбург, Германија. Се наоѓа 31 километар североисточно од Берлин.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)