Прејди на содржината

Мелхов

Координати: 52°46′59″N 13°43′0″E / 52.78306° СГШ; 13.71667° ИГД / 52.78306; 13.71667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мелхов
Црква во Мелхов
Црква во Мелхов
Црква во Мелхов
Мелхов во рамките на Германија
Мелхов
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Барним
Месна заед. Бизентал-Барним
Месни единици 2
Градоначалник Волфганг Линт (PROM)
Основни податоци
Површина 51,56 км2
Надм. височина 60 м
Население 994 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BAR
Пошт. бр. 16230
Повик. бр. 03337
Портал www.amt-biesenthal-barnim.de
Местоположба на Мелхов во рамките на округот Барним
Карта
Карта
Координати 52°46′59″N 13°43′0″E / 52.78306° СГШ; 13.71667° ИГД / 52.78306; 13.71667

Мелхов (германски: Melchow) — општина во округот Барним, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)