Нидерфинов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нидерфинов
Поглед кон Нидерфинов
Поглед кон Нидерфинов
Нидерфинов is located in Германија
Нидерфинов
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Барним
Месна заед. Бриц-Хорин-Одерберг
Градоначалник Зигфрид Шифелбајн
Основни податоци
Површина 13,29 км2
Надм. височина 2 м
Население 613 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 46 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BAR
Пошт. бр. 16248
Повик. бр. 033362
Портал www.britz-chorin.de
Местоположба на Нидерфинов во рамките на округот Барним
Карта
Координати 52°49′59″N 13°55′59″E / 52.83306° СГШ; 13.93306° ИГД / 52.83306; 13.93306Координати: 52°49′59″N 13°55′59″E / 52.83306° СГШ; 13.93306° ИГД / 52.83306; 13.93306

Нидерфинов (германски: Niederfinow) — општина во округот Барним, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)