Барним

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Барним
Округ
Brandenburg bar.png
Земја  Германија
Покраина Бранденбург
Адм. цент. Еберсвалде
Површина
 • Вкупна 1,494 km2 (577 sq mi)
Население (31 декември 2016)[1]
 • Вкупно 179.365
 • Густина 120/km2 (310/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Рег. таб. BAR
Мреж. место www.barnim.de/

Барним (германски: Barnim) е округ (Kreis) во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се граничи со (од исток надесно) Полска, округот Меркиш-Одерланд, сојузната покраина Берлин и окрузите Горен Хафел и Укермарк.

Историја[уреди | уреди извор]

Името „Барним“ се појавило во 13 век и се однесувало на големата шумска област источно од Хафел и северно од Шпре, каде благородниците оделе да ловат. Сегашниот округ е приближно ист, но малку помал, со оваа историска област.

Округот бил основан во 1993 со спојување на поранешните окрузи Бернау и Еберсвалде.

Географија[уреди | уреди извор]

Барним се протега од реката Одра до предградијата на Берлин. Реката Одра ја создава источната граница. Оттука водат Каналот Одра-Хафел (ги поврзува Одра и Хафел) и историскиот Канал Финов до Еберсвалде и натаму. Деловите северно од овие вештачки водни патишта се наречени Шорфхајде. Ова е шумска област со неколку големи езера, како Вербелинско Езеро (8 км²), Гримницско Езеро (8 км²) и Парштајнско Езеро (10 км²). Шорфхајде е биосферен резерват на УНЕСКО, каде се наоѓаат ретки животни како белоопашестиот орел, големиот орел кликач, орелот-рибар, црниот штрк, дабарот и видрата.

Грб[уреди | уреди извор]

Грб Грбот на округот го прикажува грбот на поранешниот округ Горен Барним. Единствена разлика е што стариот имал две половина, горната сребрена, а долната црвена, додека моменталниот е поделен на четири делови и во десната половина постојат црвената и сребрената боја. Орелот во горната половина е орелот на Бранденбург.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Слободни градови Општински заедници
 1. Бернау кај Берлин
 2. Еберсвалде
 3. Вернојхен


Слободни општини

 1. Аренсфелде
 2. Панкетал
 3. Шорфхајде
 4. Вандлиц

1. Бизентал-Барним

 1. Бизентал1, 2
 2. Брајдин
 3. Маринвердер
 4. Мелхов
 5. Ридниц
 6. Зидовер Флис

2. Бриц-Хорин-Одерберг

 1. Бриц1
 2. Хорин
 3. Хоенфинов
 4. Липе
 5. Лунов-Штолценхаген
 6. Нидерфинов
 7. Одерберг2
 8. Парштајнзе

3. Јоахимстал (Шорфхајде)

 1. Алтхитендорф
 2. Фридриксвалде
 3. Јоахимстал1, 2
 4. Цитен
1седиште на општинската заедница;2град

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]