Барним

Координати: 52°50′N 13°45′E / 52.833° СГШ; 13.750° ИГД / 52.833; 13.750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Барним
округ
Знаме на БарнимГрб на Барним
Карта
Земја Германија
ПокраинаБранденбург
СедиштеЕберсвалде
Површина
 • Вкупна1,494 км2 (577 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно187.343
 • Густина130/км2 (320/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.BAR
Мреж. местоwww.barnim.de/

Барним (германски: Barnim) — округ во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се граничи со (од исток надесно) Полска, округот Меркиш-Одерланд, сојузната покраина Берлин и окрузите Горен Хафел и Укермарк.

Историја[уреди | уреди извор]

Името „Барним“ се појавило во 13 век и се однесувало на големата шумска област источно од Хафел и северно од Шпре, каде благородниците оделе да ловат. Сегашниот округ е приближно ист, но малку помал, со оваа историска област.

Округот бил основан во 1993 со спојување на поранешните окрузи Бернау и Еберсвалде.

Географија[уреди | уреди извор]

Барним се протега од реката Одра до предградијата на Берлин. Реката Одра ја создава источната граница. Оттука водат Каналот Одра-Хафел (ги поврзува Одра и Хафел) и историскиот Финовски Канал до Еберсвалде и натаму. Деловите северно од овие вештачки водни патишта се наречени Шорфхајде. Ова е шумска област со неколку големи езера, како Вербелинско Езеро (8 км2), Гримницско Езеро (8 км2) и Парштајнско Езеро (10 км2). Шорфхајде е биосферен резерват на УНЕСКО, каде се наоѓаат ретки животни како белоопашестиот орел, големиот орел кликач, орелот-рибар, црниот штрк, дабарот и видрата.

Грб[уреди | уреди извор]

Грб Грбот на округот го прикажува грбот на поранешниот округ Горен Барним. Единствена разлика е што стариот имал две половина, горната сребрена, а долната црвена, додека моменталниот е поделен на четири делови и во десната половина постојат црвената и сребрената боја. Орелот во горната половина е орелот на Бранденбург.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Слободни градови Општински заедници
 1. Бернау кај Берлин
 2. Еберсвалде
 3. Вернојхен


Слободни општини

 1. Аренсфелде
 2. Панкетал
 3. Шорфхајде
 4. Вандлиц

1. Бизентал-Барним

 1. Бизентал1, 2
 2. Брајдин
 3. Маринвердер
 4. Мелхов
 5. Ридниц
 6. Зидовер Флис

2. Бриц-Хорин-Одерберг

 1. Бриц1
 2. Хорин
 3. Хоенфинов
 4. Липе
 5. Лунов-Штолценхаген
 6. Нидерфинов
 7. Одерберг2
 8. Парштајнзе

3. Јоахимстал (Шорфхајде)

 1. Алтхитендорф
 2. Фридриксвалде
 3. Јоахимстал1, 2
 4. Цитен
1седиште на општинската заедница;2град

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

52°50′N 13°45′E / 52.833° СГШ; 13.750° ИГД / 52.833; 13.750