Јоахимстал (амт)

Координати: 52°58′01″N 13°45′00″E / 52.967° СГШ; 13.750° ИГД / 52.967; 13.750
Од Википедија — слободната енциклопедија

Јоахимстал (германски: Joachimsthal (Schorfheide)) — општинска заедница во округот Барним, во Бранденбург, Германија. Нејзиното седиште е во градот Јоахимстал.

Општинската заедница Јоахимстал се состои од следниве општини:

  1. Алтхитендорф
  2. Фридриксвалде
  3. Јоахимстал
  4. Цитен

52°58′01″N 13°45′00″E / 52.967° СГШ; 13.750° ИГД / 52.967; 13.750