Гарц (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Гарц (Одра) (германски: Gartz (Oder)) — општинска заедница во округот Укермарк, во Бранденбург, Германија. Нејзиното седиште е во Гарц.

Општинската заедница Гарц (Одра) се состои од следниве општини:

  1. Казеков
  2. Гарц
  3. Хоензелхов-Грос Пинов
  4. Мешерин
  5. Тантов

Координати: 53°16′59″ N; 14°19′59″ E / 53.283° СГШ; 14.333° ИГД / 53.283; 14.333