Прејди на содржината

Шраденланд

Координати: 51°24′00″N 13°36′00″E / 51.400° СГШ; 13.600° ИГД / 51.400; 13.600
Од Википедија — слободната енциклопедија

Шраденланд (германски: Schradenland) — општинска заедница во округот Елба-Елстер, во Бранденбург, Германија. Нејзиното седиште е во Греден.

Општинската заедница Шраденланд се состои од следниве општини:

  1. Греден
  2. Гростимиг
  3. Хиршфелд
  4. Мерцдорф

51°24′00″N 13°36′00″E / 51.400° СГШ; 13.600° ИГД / 51.400; 13.600