Бецзе (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Бецзе (германски: Beetzsee) е општинска заедница во округот Потсдам-Мителмарк, во Бранденбург, Германија. Нејзиното седиште е во Бецзе.

Општинската заедница Бецзе се состои од следниве општини:

  1. Бецзе
  2. Бецзехајде
  3. Хафелзе
  4. Певезин
  5. Росков

Координати: 52°28′01″ N; 12°33′00″ E / 52.467° N; 12.550° E / 52.467; 12.550