Прејди на содржината

Фризак (амт)

Координати: 52°42′00″N 12°36′00″E / 52.700° СГШ; 12.600° ИГД / 52.700; 12.600
Од Википедија — слободната енциклопедија
Улица во Фризак

Фризак (германски: Friesack) — општинска заедница во округот Хафеланд, во Бранденбург, Германија. Нејзиното седиште е во Фризак.

Општинската заедница Фризак се состои од следниве општини:

  1. Фризак
  2. Миленберге
  3. Паулиненауе
  4. Песин
  5. Рецов
  6. Визенауе

52°42′00″N 12°36′00″E / 52.700° СГШ; 12.600° ИГД / 52.700; 12.600