Визенауе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Визенауе
Визенауе is located in Германија
Визенауе
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Хафеланд
Месна заед. Фризак
Месни единици 4
Градоначалник Карстен Шваб
Основни податоци
Површина 46,73 км2
Надм. височина 27 м
Население 776 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HVL
Пошт. бр. 14662
Повик. бр. 033237, 033235
Портал Општина Визенауе
Местоположба на Визенауе во рамките на округот Хафеланд
Карта
Координати 52°42′N 12°37′E / 52.700° СГШ; 12.617° ИГД / 52.700; 12.617Координати: 52°42′N 12°37′E / 52.700° СГШ; 12.617° ИГД / 52.700; 12.617

Визенауе (германски: Wiesenaue) — општина во округот Хафеланд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2019. (германски)