Шенвалде-Глин

Координати: 52°39′N 12°59′E / 52.650° СГШ; 12.983° ИГД / 52.650; 12.983
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шенвалде-Глин
Грб на Шенвалде-Глин
Шенвалде-Глин во рамките на Германија
Шенвалде-Глин
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Хафеланд
Месни единици 7
Градоначалник Бодо Еме (ДХС)
Основни податоци
Површина 96,56 км2
Надм. височина 31 м
Население 10.017 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 104 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HVL
Пошт. бр. 14621
Повик. бр. 03322, 033230, 033231
Портал Шенвалде-Глин
Местоположба на Шенвалде-Глин во рамките на округот Хафеланд
Карта
Карта
Координати 52°39′N 12°59′E / 52.650° СГШ; 12.983° ИГД / 52.650; 12.983

Шенвалде-Глин (германски: Schönwalde-Glien) — општина во округот Хафеланд, во Бранденбург, Германија.

Историја[уреди | уреди извор]

Општината се граничела со поранешниот Западен Берлин, поради што во периодот 1961-1990 била одделена од него со Берлинскиот ѕид.

Во 1951-1952 низ општината бил изграден Каналот Хафел за да го поврзе Хенигсдорф со Парец, притоа избегнувајќи го преминот низ текот на реката Хафел, помеѓу Шпандау и Потсдам, кој тогаш бил под политичка контрола на Западен Берлин. Единствената брана на каналот се наоѓа во Шенвалде. Каналот е сè уште во употреба, обезбедувајќи пократка рута за бродовите од запад кон Каналот Одра-Хафел и Полска.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)
  2. Шефилд, Бери (1995). Inland Waterways of Germany. Сент Ив: Imray Laurie Norie & Wilson. стр. 100. ISBN 0-85288-283-1.