Бризеланг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бризеланг
Административна зграда во Бризеланг
Административна зграда во Бризеланг
Грб на Бризеланг
Бризеланг во рамките на Германија
Бризеланг
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Хафеланд
Месни единици 2
Градоначалник Вилхелм Гарн (ДХС)
Основни податоци
Површина 44,39 км2
Надм. височина 30 м
Население 12.512 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 282 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HVL
Пошт. бр. 14656
Повик. бр. 033232, 033234, 03321
Портал www.gemeindebrieselang.de
Местоположба на Бризеланг во рамките на округот Хафеланд
Карта
Координати 52°35′N 13°00′E / 52.583° СГШ; 13.000° ИГД / 52.583; 13.000Координати: 52°35′N 13°00′E / 52.583° СГШ; 13.000° ИГД / 52.583; 13.000

Бризеланг (германски: Brieselang) — општина во округот Хафеланд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)