Вустермарк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вустермарк
Грб на Вустермарк
Вустермарк is located in Германија
Вустермарк
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Хафеланд
Градоначалник Бернд Дрес (СДП)
Основни податоци
Површина 52,63 км2
Надм. височина 35 м
Население 9.928 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 189 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HVL
Пошт. бр. 14641
Повик. бр. 033234
Портал www.wustermark.de
Местоположба на Вустермарк во рамките на округот Хафеланд
Карта
Координати 52°32′59″N 12°56′59″E / 52.54972° СГШ; 12.94972° ИГД / 52.54972; 12.94972Координати: 52°32′59″N 12°56′59″E / 52.54972° СГШ; 12.94972° ИГД / 52.54972; 12.94972

Вустермарк (германски: Wustermark) — општина во округот Хафеланд, во Бранденбург, Германија.

Историја[уреди | уреди извор]

Била основана во 2002 преку спојување на пет села Бухов-Карпцов, Елстал, Хопенраде, Приорт и Вустермарк.

Внатрешноста на трпезаријата за Летните олимписки игри 1936, во 2012.

Близу Елстал се наоѓаат остатоците од олимпиското село на Летните олимписки игри 1936 во Берлин.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]