Науен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Науен
Црква Св. Петар и Павле
Црква Св. Петар и Павле
Црква Св. Петар и Павле
Грб на Науен
Науен во рамките на Германија
Науен
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Хафеланд
Градоначалник Детлеф Флајшман (СДП)
Основни податоци
Површина 266,78 км2
Надм. височина 35 м
Население 18.540 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 69 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HVL (порано: NAU)
Пошт. бр. 14641
Повик. бр. 03321
Портал www.nauen.de
Местоположба на градот Науен во рамките на округот Хафеланд
Карта
Карта
Координати 52°36′0″N 12°52′59″E / 52.60000° СГШ; 12.88306° ИГД / 52.60000; 12.88306Координати: 52°36′0″N 12°52′59″E / 52.60000° СГШ; 12.88306° ИГД / 52.60000; 12.88306

Науен (германски: Nauen) — град во округот Хафеланд, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа 38 километри западно од Берлин и 26 километри северозападно од Потсдам.

Историја[уреди | уреди извор]

Науен е познат поради постоењето на предавателот, кој бил користен од 1906 до 1945 за пренесува кратки и многу кратки бранови. По 1945, предавателот бил изгаснат, но по 1955 владата на Источна Германија повторно започнала да пренесува кратки бранови од предавателот. Од 1997, се поставени дополнителни четири антени.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]