Кецин

Координати: 52°28′11″N 12°50′42″E / 52.46972° СГШ; 12.84500° ИГД / 52.46972; 12.84500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кецин
Градското собрание
Градското собрание
Градското собрание
Грб на Кецин
Кецин во рамките на Германија
Кецин
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Хафеланд
Градоначалник Бернд Лик (СлДП)
Основни податоци
Површина 92,79 км2
Надм. височина 32 м
Население 6.595 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 71 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HVL
Пошт. бр. 14669
Повик. бр. 033233
Портал www.ketzin.de
Местоположба на градот Кецин во рамките на округот Хафеланд
Карта
Карта
Координати 52°28′11″N 12°50′42″E / 52.46972° СГШ; 12.84500° ИГД / 52.46972; 12.84500

Кецин (или службено Кецин/Хафел; германски: Ketzin/Havel) — град во округот Хафеланд, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа на реката Хафел, 17 километри северозападно од Потсдам и 40 километри западно од Берлин.

Градот е составен од 6 градски единици (Ortsteile): Ецин, Фалкенреде, Кноблаух, Парец, Тремен и Цахов.

Фериботот Кецин е ферибот кој ја премостува Хафел помеѓу Кецин и Шмергов.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]