Прејди на содржината

Рецов

Координати: 52°37′59″N 12°41′59″E / 52.63306° СГШ; 12.69972° ИГД / 52.63306; 12.69972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рецов
Училиште во Рецов
Училиште во Рецов
Училиште во Рецов
Рецов во рамките на Германија
Рецов
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Хафеланд
Месна заед. Фризак
Градоначалник Хајнрих Штумп (СГ)
Основни податоци
Површина 14,73 км2
Надм. височина 39 м
Население 521 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HVL
Пошт. бр. 14641
Повик. бр. 033237
Портал Општина Рецов
Местоположба на Рецов во рамките на округот Хафеланд
Карта
Карта
Координати 52°37′59″N 12°41′59″E / 52.63306° СГШ; 12.69972° ИГД / 52.63306; 12.69972

Рецов (германски: Retzow) — општина во округот Хафеланд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)