Ратенов

Координати: 52°36′N 12°20′E / 52.600° СГШ; 12.333° ИГД / 52.600; 12.333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ратенов
Црква во Ратенов
Црква во Ратенов
Црква во Ратенов
Грб на Ратенов
Ратенов во рамките на Германија
Ратенов
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Хафеланд
Градски единици 6
Градоначалник Роналд Зегер
Основни податоци
Површина 105,68 км2
Надм. височина 29 м
Население 24.179 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 229 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HVL (порано: RN)
Пошт. бр. 14702, 14712
Повик. бр. 03385
Портал www.rathenow.de
Местоположба на градот Ратенов во рамките на округот Хафеланд
Карта
Карта
Координати 52°36′N 12°20′E / 52.600° СГШ; 12.333° ИГД / 52.600; 12.333

Ратенов (германски: Rathenow) — град во округот Хафеланд, во сојузната покраина Бранденбург, Германија.

Преглед[уреди | уреди извор]

Во градот познати се црквите протестантската црква Св. Богородица, првично базилика, и претворена во барокен стил во 1517-1589 и римокатоличката црква Св. Ѓорѓи.

Ратенов е познат по неговите камења, тули направени од глина од Хафел, и оптичките инструменти, кои се извезуваат.

По падот на Советскиот Сојуз, било објавено дека остатоци на Хитлер и неговите помошници биле тајно погребани во гробови близу Ратенов.[2]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Ратенов е збратимен со:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)
  2. V.K. Vinogradov and others, Hitler's Death: Russia's Last Great Secret from the Files of the KGB, Chaucer Press 2005, 111. Ова дело прикажува советска карта која прикажува дека телата била погребани во поле близу селото Ној Фридриксдорф, околу еден километар источно од Ратенов.

Public Domain Оваа статија вклучуват текст од дело кое сега е во јавна сопственостChisholm, Hugh, уред. (1911). Encyclopædia Britannica (11. изд.). Cambridge University Press. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: ref=harv (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]