Миленберге

Од Википедија — слободната енциклопедија
Миленберге
Кула во рушевини во Миленберге
Кула во рушевини во Миленберге
Кула во рушевини во Миленберге
Миленберге во рамките на Германија
Миленберге
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Хафеланд
Месна заед. Фризак
Месни единици 3
Градоначалник Хендрик Фрост
Основни податоци
Површина 39,48 км2
Надм. височина 36 м
Население 717 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HVL
Пошт. бр. 14662
Повик. бр. 033237, 033238
Местоположба на Миленберге во рамките на округот Хафеланд
Карта
Карта
Координати 52°41′N 12°36′E / 52.683° СГШ; 12.600° ИГД / 52.683; 12.600Координати: 52°41′N 12°36′E / 52.683° СГШ; 12.600° ИГД / 52.683; 12.600

Миленберге (германски: Mühlenberge) — општина во округот Хафеланд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)