Голенберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Голенберг
Аеродром во близина на Голенберг
Аеродром во близина на Голенберг
Аеродром во близина на Голенберг
Голенберг во рамките на Германија
Голенберг
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Хафеланд
Месна заед. Ринов
Градоначалник Бернд Далман (СДП)
Основни податоци
Површина 30,48 км2
Надм. височина 27 м
Население 418 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 14 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HVL
Пошт. бр. 14728
Повик. бр. 033875
Портал www.rhinow.de
Местоположба на Голенберг во рамките на округот Хафеланд
Карта
Карта
Координати 52°45′10″N 12°22′32″E / 52.75278° СГШ; 12.37556° ИГД / 52.75278; 12.37556Координати: 52°45′10″N 12°22′32″E / 52.75278° СГШ; 12.37556° ИГД / 52.75278; 12.37556

Голенберг (германски: Gollenberg) — општина во округот Хафеланд, во Бранденбург, Германија. Општината е составена од Шенхолц-Нојвердер, Штелн и Оневиц.

Историја[уреди | уреди извор]

Општината е именувана по ридовите Голенберг близу Штелн и била создадена на 31 декември 2002 кога се споиле општините Шенхолц-Нојвердер и Штелн.

Авијација[уреди | уреди извор]

„Лејди Агнес“ ИЛ62 - Аеродром Штелн/Ринов

Ото Лилиентал[уреди | уреди извор]

Пионерот во воздухопловството Ото Лилиентал (1848–1896) имал несреќа со неговата едрилица во близина, поради што подоцна и починал.

Лејди Агнес[уреди | уреди извор]

На 23 октомври 1989, авионот Иљјушин ИЛ62 принудно слетал на 900 метри кратката писта од трева Штелн/Ринов во ризичен маневар. Авионот дониран од националниот превозник на Источна Германија бил именуван „Лејди Агнес“ по жената на Лилиентал и сега се користи за венчавки.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)