Ринов (амт)

Координати: 52°44′10″N 12°22′52″E / 52.736° СГШ; 12.381° ИГД / 52.736; 12.381
Од Википедија — слободната енциклопедија

Ринов (германски: Rhinow) — општинска заедница во округот Хафеланд, во Бранденбург, Германија. Нејзиното седиште е во Ринов.

Општинската заедница Ринов се состои од следниве општини:

  1. Голенберг
  2. Гросдершау
  3. Хафелауе
  4. Клесен-Герне
  5. Ринов
  6. Зеблик

52°44′10″N 12°22′52″E / 52.736° СГШ; 12.381° ИГД / 52.736; 12.381