Вустервиц (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Вустервиц (германски: Wusterwitz) — општинска заедница во округот Потсдам-Мителмарк, во Бранденбург, Германија. Нејзиното седиште е во Вустервиц.

Општинската заедница Вустервиц се состои од следниве општини:

  1. Бенсдорф
  2. Розенау
  3. Вустервиц

Координати: 52°22′01″ N; 12°24′00″ E / 52.367° СГШ; 12.400° ИГД / 52.367; 12.400