Бенсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бенсдорф
Бенсдорф
Бенсдорф
Бенсдорф is located in Германија
Бенсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Потсдам-Мителмарк
Месна заед. Вустервиц
Месни единици 5
Градоначалник Удо Кригер (Für Bensdorf)
Основни податоци
Површина 34,13 км2
Надм. височина 31 м
Население 1.239 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PM
Пошт. бр. 14789
Повик. бр. 033839
Местоположба на Бенсдорф во рамките на округот Потсдам-Мителмарк
Карта
Координати 52°25′0″N 12°19′59″E / 52.41667° СГШ; 12.33306° ИГД / 52.41667; 12.33306Координати: 52°25′0″N 12°19′59″E / 52.41667° СГШ; 12.33306° ИГД / 52.41667; 12.33306

Бенсдорф (германски: Bensdorf) — општина во округот Потсдам-Мителмарк, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2019. (германски)