Прејди на содржината

Линдов (амт)

Координати: 52°58′01″N 12°58′59″E / 52.967° СГШ; 12.983° ИГД / 52.967; 12.983
Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед кон црквата во Линдов

Линдов (Марк) (германски: Lindow (Mark) — општинска заедница во округот Источен Пригниц-Рупин, во Бранденбург, Германија. Нејзиното седиште е во Линдов.

Општинската заедница Линдов (Марк) се состои од следниве општини:

  1. Херцберг
  2. Линдов
  3. Ритник
  4. Филицзе

52°58′01″N 12°58′59″E / 52.967° СГШ; 12.983° ИГД / 52.967; 12.983